Trwa ładowanie...

Radiowozy ciągle w warsztatach

Radiowozy ciągle w warsztatachŹródło: PAP/Tytus Żmijewski
d2qsnf5
d2qsnf5

Policja ma coraz więcej i to coraz nowszych samochodów. Zamiast starych Polonezów jeżdżą Alfy Romeo, a na głównych polskich drogach można spotkać radiowozy pościgowe. Jednak okazuje się, że sytuacja nie jest tak dobra, jak mogłoby się wydawać.

(fot. PAP/Adam Ciereszko)
Źródło: (fot. PAP/Adam Ciereszko)

Życie Warszawy informuje, że każdego dnia co piąty radiowóz podległy Komendzie Stołecznej Policji nie może wyruszyć na patrol. Spowodowane jest to długim oczekiwaniem na naprawy w przypadku awarii lub po wypadku. Bywa nawet, ze policyjne auta nie mają ważnych badań technicznych. W czym leży problem? Oczywiście w braku odpowiednich funduszy.

W jednej z komend nie jeździ aż połowa samochodów. Oznacza to, że tamtejsi policjanci są zmuszeni do pożyczania radiowozów z innych jednostek tylko po to, aby być w stanie wykonywać podstawowe obowiązki. Jak mówi Życiu Warszawy jeden z funkcjonariuszy, gdy samochód ulegnie awarii lub wypadkowi nikt nie jest w stanie określić kiedy radiowóz powróci do służby. Wręcz kuriozalna wydaje się opisana przez niego sytuacja, gdy policyjni mechanicy musieli pożyczać narzędzia od autoryzowanego serwisu.

Jednym z problemów jest bardzo duża liczba wypadków z udziałem radiowozów. W 2010 roku aż 466 policyjnych samochodów w tym regionie (czyli prawie co trzeci) zostało uszkodzonych w wypadkach. Były antyterrorysta, Jerzy Dziewulski, tłumaczy Życiu Warszawy, że winę za to ponosi brak szkoleń. Stwierdza, że aktualnie policjant nie jest lepszym kierowcą od przeciętnego użytkownika ruchu, a mimo to musi uczestniczyć w różnych akcjach i pościgach.

Policjanci starają się tłumaczyć, że kolejki w warsztatach wynikają ze skomplikowanych napraw potrzebnych przy tak ekstremalnej eksploatacji pojazdów. Jednak okazuje się, że w ostatnim czasie zostało zlikwidowanych wiele policyjnych warsztatów, a pozostałe są w stanie nadążyć z naprawami.

sj

d2qsnf5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qsnf5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj